За купувачите на Boeing 737 MAX няма бърз начин да излязат от сянката на кризата, която заплашва авиобизнеса само девет дена след трагедията в Етиопия, отнела живота на 157 души.
Повечето от компаниите, които вече са поръчали нови 737 MAX 8, в това число Norwegian Air и Icelandair, заявиха, че ще ги сложат в режим на изчакване до излизане на официално становище за катастрофата, съобщи Financial Times.
Канадската нискобюджетна WestJet Airlines се оказа втората, която в понеделник предупреди, че финансовото ѝ състояние ще бъде сериозно засегнато от глобалното приземяване на модела 737 MAX.
Предупреждението бе отправено на фона на подобно изказване от страна на най-голямата канадска авиокомпания Air Canada, която се лиши временно от своите 24 самолета от този тип още в петък.
Едно от най-големите предизвикателства за тези компании е бързата замяна на 737 MAX с модела на Airbus А320neo.
Основният конкурент на Boeing обаче призна, че макар да работи на максимални обороти, няма да успее бързо да произведе достатъчно самолети, които да убият негативния ефект от приземяването на 737 MAX.
“На теория е възможно да се направи подмяната, но за да бъде напълно ефективна, са необходими три години“, споделя Робърт Сталард от Vertical Partners Research.
Airbus вече обяви, че от средата на тази година производството на теснофюзелажни самолети ще се повиши до 60 броя за месец. През 2021 г. се очаква увеличение до 63 самолета месечно.
Преговорите около поръчката на самолети отнема време и пари и не е решение за една вечер, споделят експерти.
За компанията, която вече е приземила своите 737 MAX, едно от решенията на проблема е да се заеме по-стара версия на Boeing – 737 Next Generation, на понижена цена.
Очаква се основните купувачи да преразгледат своите заявки, които покриват общо 4659 самолета от този модел в зависимост от резултата на експертизата от катастрофата.


Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Варна ще отбележи 49 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Комунистите в Русия искат конфискуване на 30 трилиона рубли за "купуване" на победа в Украйна
"Достъпна България": Има достатъчно рампи, ескалатори и асансьори в метрото
Кутев за санкциите срещу патриарх Кирил: Въпросъ за защитата на православието е важен
Модни тенденции за лятото
Пореден руски блогър възропта: Страната е свършена ВИДЕО